Database Search

You are in the database section of the website.

Select a record category from RECORDS above. When you have selected a category, you will see search options for that category above the record list. 

Most fields require at least three characters. When you submit your query, the search engine will return all records that contain your search term.

Note that when searching for an aircraft serial number, you must enter the full serial number without the leading "4" and without a dash in the Aircraft SN search field. For example, you would enter 42-37772 as 237772.

The Personnel name field searches both last and first names, so if you enter the search term, "Russ", the search engine will return both Russell Abel and James Russell.

You narrow the search by entering more characters into the search field. For example, "Russ" returns many hits. "Russell" returns fewer hits. The same principle applies to all queries.

The POW and KIA categories are list only and are not searchable.

GEN  Harold Q. HUGLIN

UNIT: GRP POSITION: C.O.

SERIAL #: STATUS: CPT
MACR:

Comments1: CO OF 100TH BG 11 JUN 1943 -- 01 JULY 1943 & CG of 13th Combat Wing

COMMENTS & NOTES

MEMO 1:

THEN COL HARLOD Q. HUGLIN COMMANDED THE 100TH BOMB GROUP FROM MID JUNE 1943 UNTIL JULY 1, 1943 AT WHICH TIME HE WAS TRANSFERRED TO HORHAM TO TAKE COMMAND OF THE 13TH COMBAT WING WHICH INCLUDED THE 100TH BOMB GROUP, 95TH BOMB GROUP AND SOON TO ARRIVE 390TH BOMB GROUP.  HE WOULD ALSO COMMAND THE 92ND COMBAT WING OUT OF  SUDBURY, HOME OF THE 486TH BOMB GROUP.  BIG JOE ARMININI, BOMBARDIER FROM SAMMY BARRS CREW, ALSO ENDED UP WITH GEN HUGLIN AT THE BOTH THE 92ND AND 13TH COMBAT WINGS. 

Lt Joe Armanini had replaced Joe Kelly as bombardier of the Barr crew somewhere around August 15,1943.  Capt. "Big Joe" Armanini, after completion of 25 missions went with Howard Bassett to the HQ,  92nd CBW (B-24 Groups) at Sudbury with Gen Huglin and Capt Robert Kaiser (Kaiser had been at 13th CBW with Gen Hughlin since Oct. 1943 along with Maj. William Veal) Later Joe was trasnsferred to 13th CBW HQ at Horham with Gen Huglin,  Butch Rovegno, Mark Cope, Lt Col. Keisling, Lt Wilcox, Dick Johnson.



                                             BRIGADIER GENERAL HAROLD QUISKEY. HUGLIN
 
                                                             Died Dec. 1, 1975. 

Harold Quiskey Huglin was born in Fairfield, Iowa, in 1906. He attended Parsons College there for a year, graduated from the U.S. Military Academy June 13, 1929, and was commissioned a second lieutenant of Field Artillery. 

Assigned with the 16th Field Artillery at Fort Bragg, N.C., in July 1930 General Huglin entered Primary Flying School at Brooks Field, Texas, and graduated from Advanced Flying School at Kelly Field, Texas, a year later. That December he was transferred to the Air Corps and assigned to the 49th Bomb Squadron at Langley Field, Va., later serving with the 16th Observation Squadron there. Going to Nichols Field in the Philippines in June 1935, in August 1937 he was assigned with the 32nd Bomb Squadron at March Field, Calif. 

Entering the Air Corps Tactical School at Maxwell Field, Ala., in June 1939, General Huglin graduated three months later and assumed command of the Third Wing Bombardier School and the 90th Attack Squadron at Barksdale Field, La., becoming operations officer of the Third Bomb Group at Savannah Air Base, Ga., in December 1940. The following August he was transferred to Bolling Field, Washington, D.C., as assistant operations officer of the Air Force Combat Command, becoming chief of the Training Division in the Office of the Directorate of Bombardment at Air Corps headquarters in March 1942. 

Going to England in February 1943, General Huglin was operations officer of the Third Bomb Wing, Eighth Air Force. He assumed command of the 100th Bomb Group the following June; the 13th Combat Wing in September 1943; 92nd Bomb Wing the following March; and resumed command of the 13th Combat Bomb Wing in November 1944. The following July he was appointed deputy commanding general of the Third Air Division. Moving to Wiesbaden, Germany, in November 1945, he was deputy chief of staff at Headquarters U.S. Air Forces in Europe, becoming operations officer there the following March. 

Joining the Air Transport Command in February 1947, General Huglin was deputy commanding general and chief of staff at ATC headquarters, Gravelly Point, Va., and that July he was relieved of his duties as chief of staff, continuing as deputy commanding general. Assuming command of the 530th Air Transport Wing, ATO, at Fairfield-Suisun Field, Calif., in June 1948 (redesignated the 1501st Air Transport Wing that September), when it was discontinued in June 1949 he became deputy commander of the Pacific Division of Military Air Transport Service at Hickam Air Force Base, Hawaii, assuming additional duty as commander of the U.S. Air Forces in the Pacific the following month. 

Transferred to Air Force headquarters, Washington, D.C., in July 1952, General Huglin was director of the Management Analysis Service in the Office of the Deputy Chief of Staff, comptroller. On Aug. 1, 1955, he was appointed director of the Planning Program Division, Plans and Readiness Area, Office of Defense Mobilization, Washington, D.C. 

His decorations include the Silver Star, Legion of Merit, Distinguished Flying Cross, Bronze Star, Air Medal; French Legion of Honor and Croix de Guerre; Belgian Croix de Guerre, Czechslovakian War Cross; and order of the British Empire. He is rated a command pilot, technical observer and aircraft observer. 

(Up to date as of August 1955)


Missions of Col Huglin:

1. September 26, 1943        Emden                     Flew with 95th BG
2.      October 2, 1943         Paris                        Flew with 95th BG             Division Lead
3.     January 14, 1944         Maison Ponthiau        Flew with 94th BG
4.    Janurary 21, 1944         Grand Parc               Flew with 447th BG        
5.    February 28, 1944        St Josse-Au-Bois        Flew with 95th BG                                (awarded Air Medal for 5 Missions)
6.          May   7, 1944        Liege                       Flew with 486th BG           Division Lead
7.      August  5, 1944        Magdeburg                92nd Combat Wing           Division Lead  (awarded DFC for Mission)
8.   November 6, 1944        Neumunster              13th Combat Wing            Division Lead
9. December 10, 1944        Koblenz                   Flew with 390th BG            Division Lead


DISTINGUISHED FLYING CROSS
Harold Q. Huglin, 0-17548, Colonel, Army Air Forces, United States Army.  For extraordinary achievement while serving as Commander in the Air of a Wing of B-17 aircraft on a heavy bombardment mission against the enemy over Germany, 5 August 1944.  The Target on this very deep penetration into enemy territory was an important aircraft and motor works plant at Magdeburg, Germany.  Under Colonel Huglin's efficient direction, wing assembly was made and a superior formation maintained throughout the mission.  Intense, accurate anti-aircraft fire was encountered over Magdeburg, but despite this and the added difficulty of clouds obscuring the target, Colonel Huglin led his formation directly to the target. The success obtained on this operation was largely due to the superb leadership of Colonel Huglin. His action on this occasion reflects the highest credit upon himself and the Armed Forces of the United States.

AIR MEDAL
Citation: for exceptionally meritoirious achievement while participating in five separate bomber missions over enemy occupied Continental Europe. The courage, coolness and skill displayed by this officer upon these occasions reflect great credit upon himself and the Armed Forces of the United States. 
Harold Q. Huglin, 0-17548, Colonel 92nd Combat Bombardment Wing (H), Army Air Forces, United States Army. 

FRENCH CROIX de GUERRE with PALM-Awarded 29 January 1945 to Colonel Harold Q. Huglin 017548, 3rd Bomb Division by Gen de Gaulle.
For Campaigne for the Liberation of France June 1944-December 1944.

MEMO 2:

KIA / MIA / EVA / INT INFORMATION:

TARGET: DATE:  
AIRCRAFT: CAUSE:  

BURIAL INFORMATION

PLOT: ROW:  
GRAVE: CEMETERY:  

PHOTOS:

Third 100th BG Commanding Officer.  Was in Command when Group flew first Combat Missions. Was CG of 92nd CBW and 13th CBW. 

Brig. General Harold Q. Huglin

Brig. Gen. Harold Huglin and Maj Flesher at 13th Combat Wing HQ. 

13th Combat Wing Roster for March 1945

Brig Gen Harold Q Huglin CG of 13th Combat Wing in Center of Photo. Visitors to HQ 
  Photo is taken at Horham.  Maj Robert Flesher is standing third from the Right. 

 Col. Harold Q. Huglin, Commanding Officer of the 100th from 12 Jun 43 - 1 Jul 43, decorates Lt. Krepismann.. Photo courtesy of Ray Gipson. March - 2007 

 General H. J. Huglin, 13 Combat Wing, decorating Lt. Julius Krepismann. (100th Photo Archives) 

Jack Kidd, Chick Harding, Gen Huglin with Mohammad  

 100th review by General Harbold, General Partridge, William Utely, General Huglin and Pat Bouchard. (100th Photo Archives) 

Gen Huglin awarding medal to Col Sutterlin. 

 

SERVED IN:

ID: 2473